Praktické rady při výběru poskytovatele Internetu


Jedním ze základních kritérií je rychlost připojení

Před tím, než oslovíte s poptávkou po připojení k Internetu svého poskytovatele, musíte mít jasno, k čemu budete tuto celosvětovou síť využívat. Pro běžnou práci s e-mailem, odesílání textových souborů, menších datových příloh, pro sdílení fotografií, stahování menšího objemu dat (fotek, textů, hudby ve formátu MP3) vystačíte se základním připojením a nižší rychlostí.  Pokud k tomu připočítáte navíc streamování videa, sledování televize, hraní online her ve vysoké kvalitě, základní rychlost vám zřejmě nebude stačit.
Pro některé uživatele není až tak rozhodující rychlost stahování dat (download), ale naopak upload – nahrávání dat z počítače na server, tj. např. ukládání dokumentů a fotografií do fotoalb na cloudová úložiště.

www

Bezdrát

U bezdrátového připojení byste měli mít jednak zajištěno pokrytí, a rovněž přímý nezakrytý přístup k vysílači Wi-Fi signálu. Anténa se většinou montuje do exteriéru, např. na balkon, na střechu, na fasádu domu. Pamatujte, že každá překážka (a může být i pohyblivá) bude přenos signálu rušit. Navíc je v Praze a v dalších velkých městech často bezdrátové pásmo zahuštěné, a to může výrazně snížit kvalitu připojení. Příjem Wi-Fi signálu také ovlivňují meteorologické podmínky (změny a výkyvy počasí).

aplikace

Stabilita připojení

Jestliže pomineme mobilní připojení, budete se v zásadě rozhodovat, zda kabelové, nebo bezdrátové. Pokud je pro vás vyšší preferencí stabilita a máte možnost využít kabelovou přípojku, sáhněte po ní. V současné době je v mnoha městech, a dokonce i v těch menších, taženo kabelové vedení optickými vlákny s téměř nepřetržitým provozem. Občasné výpadky jsou eliminovány na minimum a jsou závislé v první řadě na kvalitě a redundanci aktivních síťových prvků, např. routerů. 
Kabelová připojení mají v současné době možnost využít bytové domy pouze v určitých lokalitách. Poskytovatel Internetu Praha vám přesně sdělí, kterých městských částí a objektů se to týká, a pokud není možné právě u vás provést připojení kabelové, bude vám nabídnuta alternativní varianta.

lineadeco.cz